Základní výroba konstrukce

Digitální designové procesy a automatizovaná výroba v dřevařském průmyslu vyústily v širokou škálu možností, díky kterým můžeme naše domovy stavět ekologičtěji, ekonomičtěji a rychleji. Tyto změny způsobily, že se dřevostavba vymanila z okrajové oblasti výstavby a umožnila realizaci i větších a levnějších, a přitom komfortních rodinných domů, úspěšně konkurujících stavbám z betonu, tvárnic, cihel a oceli, které donedávna dominovaly ve městech. Díky nim můžeme vidět stále více příkladů moderní dřevěné architektury, které by nebylo možné realizovat pomocí tradičních stavebních technologií. Stavba zděného domu vyžaduje prostoje mezi jednotlivými fázemi výstavby, kterým se u nás lze vyhnout. Na pozemek investora přivezeme dům v podobě již hotových prvků. Moderní a precizní technologie znamená, že je dokážeme nainstalovat a montážní práce provést ve velmi krátkém čase.

Zdroj dynamické sekce: Základní výroba konstrukce (Fotogalerie)

Všeobecné technické řešení, montáže

Montáž našich roubených dřevěných domů lze provést na jakémkoliv zpevněném povrchu, který Vám připravíme - dlažba, betonová základová deska, tvárnice/bloky M6, případně i s pomocí moderní technologie zemních vrutů (v případech povolených projektantem lze s využitím zemních vrutů stabilně kotvit i větší stavby, což přináší mimo jiné také významnou finanční úsporu),

Požadavky na předání staveniště (.pdf) ... platí pouze pro případy, kdy si klient připravuje staveniště k montáži svépomocí

POPIS TECHNOLOGIE

Celková cena domu zahrnuje samotnou kompletní montáž domu a napojení na předem připravené přípojky - voda, odpady, elektřina (včetně vnitřních rozvodů elektro, voda, odpad - pokud se klient nerozhodne zajistit si tyto práce svépomocí) - plus všechny prvky potřebné ke stavbě domu v nesmontovaném stavu (v závislosti na modelu, podrobnosti v popisu):

  • broušené, řezané a profilované stavební dřevo,
  • dělicí stěny,
  • okna, venkovní a vnitřní dveře,
  • impregnované trámy,
  • podlahová deska,
  • krovy na konstrukci vaznice
  • okna, dveře, schodiště
  • střecha, okapy

Výroba veškerých nosných konstrukcí probíhá na nejmodernějších digitálně řízených strojích a zařízeních, technicky vyspělá truhlářská centra zajišťují preciznost zpracování dřeva a opakovatelnost prvků, díky čemuž získáváme vynikající tepelné hodnoty a těsnost domu.

Všechny naše konstrukce jsou vyrobeny ze smrkového dřeva s hustými letokruhy, dovezeného z původních lesů ve Skandinávii - máme a dodáme zákazníkovi příslušný certifikát o původu dřeva. Toto je komorově sušené (aby bylo dosaženo maximálně 16-18% vlhkosti), ihned po nařezání. V základní verzi je řezivo již tlakově impregnováno.

K montáži nosných konstrukcí využíváme prstencovou technologii, při které se čtyřstranně hoblované obdélníkové kulatiny o tloušťce 28/44/58/70 mm spojují po délce perem a drážkou a v rozích a místech křížení stěn karbonovými spoji.

Po ukončení montáže konstrukce naši pracovníci provádějí ještě vnitřní i vnější impregnaci prostředky výrobce Koopmans (externí impregnace se provádí prostředkem na bázi rozpouštědla, vnitřní impregnace prostředkem  na vodní bázi).

Dle přání klienta můžeme použít také i speciální, stálé, ekologické a zdravotně nezávadné nátěrové barvy, které pomůžou opticky "rozbít" některé velké dřevěné fasádní plochy. Totéž platí i pro interiér. Výsledek takovýchto úprav vypadá skvěle. Použitý materiál zaručuje barevnou stálost a trvanlivost, povrchy jsou čisté a bez prasklin.

Zateplení provádíme zevnitř: připravíme příslušnou konstrukci, nainstalujeme parotěsnou fólii, paropropustnou membránu, minerální vlnu (tou zateplujeme střechu a podlahu), a skelnou vlnu – využíváme k zateplení stěn. Celek je zevnitř uzavřen perodrážkovou deskou ze sibiřského smrku.

TERMÍNY REALIZACE A PŘÍPRAVA ZÁKLADŮ DOMU

Termín realizace/dodací lhůta konstrukce je 2-3 týdny.

Obecně platí, že jednopodlažní dům do 35 m2 lze postavit na betonových blocích M6 - patkách - zarovnaných pod nosníky (cca každých 30-50 cm). Případně použijeme zemní vruty, dle geologického podloží. Pro nás je nejdůležitější udržet maximální rovinnost.

Všechny větší a patrové domy montujeme na betonovou základovou desku (Průměrná tloušťka základové desky je 10-20 cm, ale vždy by se měla přizpůsobit typu půdy).

Pokud jde o konstrukci podlahy, položíme nejprve tlakově impregnované trámy 38x58, na ně  konstrukci na zateplení, dále klademe paroizolační a paropropustné fólie, vlnu a celé to uzavřeme dřevěnou podlahou a podlahovými panely (barvu a dekor panelů si můžete vybrat také sami)

ZATEPLENÍ

Úroveň (tloušťka) a druh zateplení (materiál) si může zvolit klient klient, podle toho, k jakému účelu bude dům používat - zdali jen jako luxusní chatu, nebo jako nízkoenergetický dům k trvalému bydlení. Pro trvalé bydlení - rodinný dům - se doporučuje zateplení o tloušťce 15-20 cm.

Základní skladba zateplení konstrukce - a volby: Konstrukce z dřevěné masivní ohraněné kulatiny 44mm / 58mm / 70mm / 135mm (volitelné tloušťky) + membrána + minerální vlna + parotěsná fólie + obložení / MFP deska

Používané materiály k zateplení: Skelná vlna/vata, minerální/kamenná vlna, PUR pěna (tloušťky zateplení: 10 cm, 15 cm, 20 cm)

STŘEŠNÍ KRYTINA

Jako nadstandard Vám můžeme dodat ocelové pozinkované střešní tašky.Je to elegantní a odolná střešní krytina vhodná pro všechny typy strmých střech. Spojením tradice s moderní technologií se používá při výstavbě rodinných a vícegeneračních domů, hospodářských budov a renovaci starých střech.

Ocelová střešní taška je profilovaná z oboustranně pozinkovaného plechu a opatřena několika vrstvami laku, což zaručuje její dlouhou životnost. Barvy tašek jsou volitelné, z nabízeného sortimentu.

VYTÁPĚNÍ

Domov je místo spojené s pohodou, kde se cítíme dobře a bezpečně. Proto je optimálně zvolené vytápění tak důležité. Jak tato problematika vypadá v případě dřevostavby? Jak takovou budovu vytápět? Kdo má sklon k romantice, či z jiných, i praktických důvodů, může použít například krbová kamna, s výměníkem, apod., při zachování základních pravidel a splnění předpisů tomu samozřejmě nic nebrání, krbovky vypadají v dřevostavbě velmi dobře, krásně hřejí a dokreslují pohodu bydlení v dřevostavbě. Kdo chce jít s dobou, být moderní, chce si ušetřit starost se dřevem či peletami, tomu doporučujeme infračervené ohřívače, nebo tepelná čerpadla.

Infračervené ohřívače-zářiče

V případě modrního dřevěného domu bude model infračerveného vytápění dokonalý. Toto řešení má mnoho výhod. V první řadě je to bezpečné pro naše zdraví a životní prostředí. Použití infrazářičů v dřevostavbě bude jistě efektivní, protože dřevo se rychle prohřeje, ale také dlouho udrží teplo. Je to také bezpečné řešení, protože nemáme kotel ani palivo, které by nás mohlo ohrozit na životě nebo zdraví. Infrazářiče se dnes již vyrábějí v celé škále provedení, lze pořídit i designové zářiče, které jsou zhotoveny například jako barevné doplňky, například obrazy, a tak doplňují útulnost domu.

Silné stránky

Další výhodou infrazářičů je, že jejich činnost nezpůsobuje proudění vzduchu, tedy i stím související prašnost, takže pobyt v místnosti je mnohem pohodlnější a zdravější. Teplo dopadá přímo na povrchy, stěny, nábytek a samotné lidi uvnitř. Proces ohřevu prostor je mnohem kratší, než v případě tradičních konvekčních řešení. Na druhou stranu místnost zateplená sálavými topidly se ochlazuje pomaleji než při klasickém vytápění. To vše díky velkým úhlům šíření infračervených vln.

Používání infrazářičů je dobré pro váš krevní oběh a celkovou pohodu, protože nevytváří sekundárně vlhkost. To je skvělé řešení pro lidi trpící astmatem nebo zotavující se z nachlazení. Lidé, kteří preferují infratopení, nebudou muset řešit vznikající houby a plísně.

Z technického pohledu

Vlny vyzařované zářiči jsou pod nejnižší frekvencí, kterou lidské oko dokáže zaregistrovat. Vzniklá energie prochází beze ztrát a dostává se ke všem lidem v dosahu zářiče. Infratopení se vyznačuje vysokou účinností. Jedno zařízení dokáže vytopit až 12 m2 prostoru.

Konečný výsledek

Při výběru infračerveného vytápění si můžeme být jisti, že konečný výsledek splní naše očekávání. Také to nebude bolestivé pro rodinné finance, díky vysoké účinnosti infratopení. Vysoký tepelný komfort velkou měrou přispěje k tomu, že se ve svém domově budeme cítit dobře a bezpečně.

Příklady montáží

Na obrázcích je možné vidět příklad použitých možností zateplení, stavební segmenty, základovou mříž a zateplení podlahy.

Zdroj dynamické sekce: Montáže, příklad (Fotogalerie)